Kapilari i laser

Cesto puta se cuje da netko kaze kako su mu popucali kapilari. Ta naivna tvrdnja dolazi od cinjenice da su oni vidljivi dok prije nisu bili. Vrlo je nevjerojatno da kapilar pukne sam od sebe. Niame cesce se radi o prosirenju ostog te on kao takav postaje vidjeljiv.

Treba imati na unu da u ljudskom tijeli postoji stotine kilometara krvnih zila. Neke su promjera skoro cm (velika safenicna vena) dok su ne neke prakticki okom nevidljive gdje samo eritrociti (crvena krvna tjelesca) uspjevu proci (i to 1 po 1). Dakle krvozilci sustav covjeka je jako kompleksan. Estetske problematike vezane za krvne zile manifestiraju se ponavise kroz 3 elementa:

 

Prosireni kapilari lica

Prosireni kapilari tijelu (nogu)

Prosirene vene nogu

 

Svi ti elementi imaju zajednicke neke osobine. Da bi prosirenje nastalo, obicno mora postojati predispozicija (genetska) te simptom je moguce bolesti venskog sustava (pogotovo kada je rijec o prosirenjima na nogama). U tom slucaju bitno je ustanoviti zdravstveno stanje venskog sustava medicinskim pregledom (kolor doppler kod flebologa). Naime, prosirenja kapilara na nogama gotovo uvjek su vezana sa prosirenja dubljih vecih vena (retikularne vene , kolaterlane vene..) jer je poznato da je venska stijenka slaba vezivnim i misicnim tkivom (u odnosu na arteriej) te cesto puta radi te inkontinecije i krvnog pritiska (pogotovo dok se stoji na nogama), ona popusta. Posto vene imaju zaliske , ti zalisci ne uspjevaju zatvoriti venu u jendom smijeru kao sto je to kod zdrave vene te tako stara krv stagnira (gravitacija dok stojimo vuce krv prema dolje). To izaziva napuhnuce same krvne zile te se taj pritisak prenosi i na gornje slojeve pa nastaju vidljivi kapilari. Dakako ovaj scenarij nije uvjke prisutan ,ali u nekoj manjoj mjeri uvjek imamo taj element. Danas se prosirene kapilare na nogama moze rijesavatai na vise nacina, laserom, kem, sklerozacijom , strujom, radiofrekvencijom itd. Sve te metode imaju zajednicko to da im je cilj izvrsiti kontrakciju stijenke krvne zile te je tako zatvoriti. Laser to cini termolizom (postoje laseri cije se svijetlo aposorbira u hemoglobin koji je crvene boje), radiofrekvenija termickim putem, sklerozacija kemijskim itd. No , ukoliko je problem na medicinskoj razini ,ni jedna metoda nece dati trajan rezultat. Pojavljivati ce se novi kapilari.

Na licu je situacija malo povoljnika jer je to nasa najvisa tocka pa je pritisak najmanji. Obicno su kapilari prisutni na nozdrvama ili obrazu. Neki nastaju rad hiper ekspozicije suncu, neki radi traume (stiskanje pristica). Kod primjene laserskih izvora koriste se ponajvise 2 tipa lasera. 1 emitira zelenu boju koja je idelana za crvenu komponentu krvi (KTP laser) i on se navise koristi za lice gdje su kapilari tanji, crveni i povrsinski. Za noge , tu je dobar odabir Diodni laser ili Nd:YAG, koji je dobar za tamnije kapilare. Nadalje kod tezis problematika postoje tehnike endoluminarne sklerozacije vene sa laserom gdje se sam laser putem opticke nti (sonda tanka 0,2mm) uvodi u veci kapilar i lasersko se svijetlo emitira iznutra. Sa tom se tehniko  mogu rijesavati promjeri zila do 12 mm.

Bitno je znati da ukoliko imate problema sa kapilarama /venama , morate promjeniti zivotne navike. Elasticne carape kao prva faza prevencije,a onda sve ostalo (masaze, paziti na tip obuce itd).

Laserski tretmani kapilara seobicno izvode u vise seansi (2-3) i nisu previse bolni. Dovoljno je hladjenje koze da se peckanje ne osjeti previse. Nakon tretmana koza j emalo crvena te se uzduz same zile povaljuje cesto puta lagana oteklina i koagulat koji nestaju kroz 10-15. Treba izbjegavati sunce,a idelani su slucajevi kada je koza tanka i svijetla (starije osobe). Sunce treba izbjegavati radi mogucih pigmentacija te su takvi tretmani idealni za zimski vremenski period. Kod fine kapilarnosti pozeljno je laserske tretmane kobinirati sa IPL da bi se ujednacio rezultat.

Odgovori