U čemu se sastoji tretman i sa kojim tehnologijama se izvodi?
U načelu danas zlatni standard za tretmane uklanjanja tetovaža je svakako q-switched laser. Takvi laserski uređaji proizvode lasersko svijetlo ogromne snage no u vrlo kratkom vremenskom intervalu, oko bilijunti dio sekunde. To omogućuje fotoakustično razbijanje pigmenta tetovaže na sitnije dijelove koji u pravilu budu s vremenom metabolizirane od strane tijela. Naravno kao i za svaki laser, tako i za ovaj tip vrijedi pravilo o selektivnoj apsorpciji u određene pigmente pa tako se neke boje lakše skidaju ,a neke teže. U pravilu tamnije nijanse idu lakše (crna, tamnozelena, crvena, smeđa itd), dok svijetije boje teže (svijetlo plava, žuta, itd). Kod prvog dolaska , utvrđuju se parametri rada te se izvodi test na koži kako bi izbjegli eventualne nuspojave. Prvi pravi tretman počinje tjedan do dva nakon testa.
Kako se izvodi tretman ?
Neke posebne pripreme za tretman nema. Potrebno je doći čiste kože. Zona koja se tretira je hladi i po potrebi se aplicira lidokainski gel da bi tretman bio što manje neugodan. Iako su q-switched laseri u pravilu atermički, radi povelike količine oslobođene energije, tretman nije bezbolan te se često zona hladi. Jednom kada laser emitira svojetlo i isto biva apsorbirano od strane pigmenta tetovaže, često dolazi do tvz “pop corn” efekta tj. zona eksponirana razvija bijelu točku, lagano natečenu. To je iz razloga što se pigment raspadne i dio se pretvori u plin koji ekspanira na površini kože. Zato je korisno hladiti zonu. Nakon što se zona obradi preporučuje se kao kućna njega aplikacija bepantena ili neke druge kreme za opekotine. Tretmani se moraju ponavljati. I to u intervalima od 4-8 tjedna, a njihov broj ovisi o: starosti tetovaže, poziciji, prisutnim bojama, dubini itd, tako da je realan broj tretmana ne može znati. Mogu biti 3 kao i 20.
Dali su tretmani štetni i dali se mogu tretnirati trudnice?
Ne, tretmani nisu štetni na nikakav način,ali se trudnice a priori ne tretiraju.
Dali se mogu tretirati doilje?
Da, nema nikakve medcinske kontraindikacije.
Dali je skidanje tetovaže trajno?
Apsoluto da.
Dali je tretirana koža kao i prije tetoviranja?
Ne, i neće nikada biti. Dakle uvjek će se vidjeti da je na tom području nešto rađeno, bilo da se radi o tvz. “ghost tattoo” gdje se vide konture stare tetovaže ili pak cesto prisutne hipo ili hiperpigmentacije jer je jako teško ne oštetiti melnocite obzirom da se većina lasera apsorbira u taj pigment. Zato je potrebno dobro znanje operatera koji vršto tretman.
Dali postoje nuspojave?
Da, i dobro su dokumentirane. Najblaža nuspojava može biti prolazna lagana oteklina, eritem. Često puta kod tamnijih fototipova dolazi do hipopigmentacije ili hiperpigmentacije (ovisi o tipologiji kože) koje prolaze u periodu od 6-36 mjeseci, a u najgorim slučajevima može doći do opekotina i stvaranja keloida i ožiljaka (vrlo rijetko, manje od 1% slučajeva)
Dali je uklanjanje tetovaže laserom sigurno?
To je danas najsigurnija i najprihvatljivija estetski metoda uklanjanja tetovaža