Koji laseri su najbolji izbor za uklanjanje sitnih oziljaka

Kod tretmana oziljaka postoje zapravo dvije osnovne filozofije. Jedna je ta da se koza restrukturira te se u te svrhe koriste nebrazivni izvori (odredjeni tipovi lasera, pulsiracuje svijetlo te radiofrekvencija). Sa druge strane kod vecih promjena potrebno je djelovati radikalnije pa se koriste abrazivni laseri. Na dalje u posljednje vrijeme sve vise kirurga optira za poluabrazivne metode koje su daleko manje invazivne i ciji je postoperativni tijek kraci. Treba napomenuti da nebrazivni laseri mogu (ako su projektirani za to ) djelovati i na pigmentarne i vaskularne strukture te tako omoguciti poboljsanje koze na vise razina dok kod abrazivnih to nije mogucce jer jednostavno “gule” kozu. Ovdje cu navesti neke za i protiv pojedinih sustava.

 

1. Neabrazivni sustavi

U te spadaju ND:YAG laseri, KTP laseri, diodni laser, Dye laser, monopolarna i visepolarna radiofrekvencija, pulsirajuca svijetla visokog intenziteta. Za razliku od radiofrekvencije koja uglavnom djeluje na vezivno tkivo koze i vraca tonus iste (dakle dobar je odabir za zatezanje) svi svijetlosni sustavi djeljuju takodjer i na teksturne promjene koze (pigmenti i kapilari). Glavni mehanizam radi kojeg dolazi do kontrakcije kolagena, njegovog obnavljanja, normalizacije zlijezda lojnica te suzavanja pora jer zapravo termicki intradermalni sok. Emisije su kratke ,ali jake. Toliko da podizu temperaturu koze na oko 65C. Na toj temperaturi dolazi do kontrakcije kolagena te se stvaraju mikrostecenja koze. Obzirom da koza ima veliku sposobnost regeneracije ,njeni mehanizmi popravljaju ta mikroostecenja te je na taj ancin i ravnaju. Ono sto se moze postici sa ovim izovirma je uglavnom gladja i ljepsa koza,ali ukolilko se radi o udubinama ili izbocenjima, tipicnih za oziljak,jedino sto se moze postici je lagano omeksanje istih. Neka od imena koja se cesto susrecu u takvim aplikacijama su: GentleLas, Titan, Vela Smooth, Elos, Vasculight, Quantum, LumenisOne.. Sve su to izuzetno kvalitetni uredjaji no krajnji ishod je ovaj napisan. Ukoliko netko ima rupe od akni , ti sustavi nisu dobar izbor za tu problematiku,dok su za bore i laksitet koze vrlo dobar izbor. Tretamni takvim sustavim as emoraju ponavljati vise puta (3-10) i potrebno je godisnje odrzavanje obzirom da se radi o negresivnim metodama. Nakon tretmana koza je crvena ,ali crvenilo nestaje kroz 24 sata te nije potrebna neka posebna njega. Dakle socioloski zivot je zajamcen.

 

2. Abrazivni laseri

Abrazivni laseri su se u pocetki iskljucivno koristili za abraziju i skidanje koze. U tu kategoriju spadaju CO2 i Er:YAG laseri. Oba lasera su vrlo dobri vaporizatori ali s razlikom sto CO2 laser vrsi odmah i koagulaciju (zato se koristi i u kirurgiji). Takvi sustavi su jos uvjek popularni u Americi gdje cesto puta za makeover pacijentima vaporiziraju kompletno lice. Na taj nacin se odstranjuje epidermis i sa njime sve neravnine. Dakle ovo je jedina svjetlosna metoda koja uklanja (donekle) rupice i uzignuca na kozi. No problem metode je ta sto je vrlo agresivna. Koza bez epidermisa sklona je infekcijama te je postoperativni tijek jako dug (6 mjeseci). To j erazlog zasto u Evropi nije nasao jako veliki broj pristasa. Iako su rezultati na duze vrijeme izuzetno interesantni i moglo bi se reci najbolji. Dok se sa neabrazivnim i poluabrazivnim sustavima uglavnom radi bez anestezije kod ovakvih aplikacija potrebna je lokalana anestezija sa sedacijom pacijenta i zahvata se obavlja u operacijskoj sali te uvjeti moraju biti na maksimalnoj sterilnosti. Nakon zahvata na lice se stavlja folija i zavoj koji se mora cesto mjenjati dok se ne formira nova koza.

 

3. Poluabrazivni laseri.

 

Nesto izmedju jedne i druge metoda nasla se je ova, nova metoda gdje se koriste uglavnom CO2, Er:Glass sustavi i posebni diodni laseri koji za razliku od nebrazivnih imaju vecu moc prodiranja i njihova interakcija sa vodom u kozi je nesto izmedju prve i druge kategorije. Na jacim snagama mogu i vaporizirati kozu,ali se obicno ne koriste na tim razinama vec kao i kod ostalih spajaju se na frakcijske skanere koji “bombardiraju” kozu u sitnim tockicama. To omogucuje brzi oporavak koze (jer se ostavljaju ototcici nediranog tkiva),ali isto tako umanjue samu abraziju,dakle rupice od akni uglavnom ostaju i dalje iako smanjene. No zbog niske agresivnosti (postoperativni tijek se mjeri u tjednima) e relativno dobrog ucinka na sitne nepravilnosti u posljednje vrijeme su postali vrlo popularni.

 

Posebnu paznju zelio bi skrenuti na jednu bitnu cinjenicu. Svi ovi sustavi se sve vise primjenjuju uz frakcijske skanere. Dakle,u biti ne postoji frakcijski laser vec laser koji se spaja na frakcijski skaner. Kao sto su frakcijski, postoje i obicni skaneri koji stvaraju punu figuru (npr puni kvadrat) i oni s ekoriste zajedno sa abrazivnim laserima u tretmanima odstranjivanja koze. Frakcijski skaneri kao sto sam rekao omogucuju bombardiranje koze u obliku tockica rasporedjenih u kvadrat. Dakle pustaju mala mjesta netaknuta. To je i razlog zasto koza brze cijeli,ali isto tako zato su performanse slabije u odnosu na abrazivne lasere te zasto se moraju vise puta ponavljati. Kao sto sam uvjek napominjao kombinacija metoda daje uvjek najbolji rezultat pa se onda mogu kombinirati abrazivni i neabrazivni laseri da bi se dobila zategnutost koze i ispravile koliko je mogu neravnine. Na kraju ne treba zaboraviti da postoje i druge metode abrazije koje su takodjer jako dobre kao sto je kem. dermoabrazija sa mokrom maskom npr. ili sa trikloroctenom kiselinom,sve metode koje se uglavnom rade kod kirurga.

Odgovori