Estetika
Fototermolitička epilacija
Rast dlake se odvija u 3 faze. Anagen gdje je dlaka u aktivnoj fazi rasta ( spojena je sa papilom ) , katagen gdje je ona u fazi stacioniranja i telogen gdje je ona u fazi opadanja. Samo dlake u fazi anagen su osjetljive na fototermolitičku epilaciju. To je i razlog zašto se tretmani moraju ponoviti barem 4 – 5 puta. Različite dlake na tijelu imaju različite dužine faza rasta. Npr.vlasi su u fazi anagen godinama. Dok one na nogama su većinom u katagen i telogen fazi,a to ujedno i znači da je njih najteže odstraniti. No prosječno se može reći da je oko 30% dlaka u fazi anagen, 35% u fazi katagen i 35 % u fazi telogen. Faze se prosječno izmjenjuju u cilklusima od 28 dana pa je preporučljivo ponavljati tretmane svakih 28 dana.
Kod fototermolitičke epilacije cilj je izazvati ireverzibilno oštećenje matriksa koresteći selektivnost lasera ili optički afinitet IPL-a. Poznavajući krivulje apsorpcije za melaninski kromofor te uzevši u obzir da nam je potrebno optičko prodiranje od namanje 4mm dubine, jasno je da se za tu aplikacju uspješno koriste valne duljine između 700nm – 1100nm. Koristeći proširenu teoriju o selektivnoj fototermolizi moramo poštivati TDT (Termal Damage Time) kako bi uništili sve one strukture koje hrane dlaku. U praksi to znači koristiti duge impluse (100ms i više) kako bi se energija (koja se apsorbira samo u stabljici dlake jer je ona bogata melaninom) prenjela na okolnje strukture i izazvala termolizu. Ukoliko su parameri optimalni ubrzo nakon laserskog impulsa dolazi do stvaranja perifolikularnog eritema sa edemom što je znak da je fototermoliza uspješno provedena. Bitno je pravilno pripremiti pacijenta. Dlačice moraju biti obrijane inače će doći do njihovog spaljivanja na površini dermisa uz stvaranje opekotina i karbonizacije kože. Kožu valja dobro ohladiti, bilo ledom , hladnim pakunzima ili aktivnim hlađenjem te je potrebno aplicirati ohlađeni gel za ultrazvuk
Gel treba biti proziran kako nebi ometao prolazak laserske zrake se se treba nanositi ravnomjerno kako bi se izbjeglo stvaranje mjehurića zraka koji mogu izazvati difrakciju zrake. Nakon aplikacije lasera površinu treba hladiti. Sve rečeno praktički vrijedi i za IPL s time što je učinak lasera u prosjeku bolji za 20% – 30%, no uzevši u obzir veliku površinu IPL-a sigurno je operativno isplativa i ta primjena. Većina IPL sustava nemaju dovoljnu energiju u dijelovima spektra koji više prodire (700 – 1100nm) kako bi dostigli matrix dlake koji se nalazi duboko ispod kože. To je i najveći razlog razlike u učinku. Iz svega navedenog jasno je da se dlake bez pigmenta (melanina) ne mogu tretirati fototermolitičkom epilacijom. Isto vrijedi za sve one velur dlačice (paperjaste tanke svijetle dlačice), sijede dlačice, prozirne itd. Iz istog razloga teško je tretirati na taj način fototipove III – VI tj.tamnopute osobe. Obzirom na selektivnost lasera i afinitet IPL prema melaninu, doći će do apsorpcije energije u prvom sloju epidermisa (tamna koža) te će samo jedan mali dio energije dospjeti do strukture dlake. U slučajevima gdje se fototermolitička epilacija nemože izvesti (tamna koža ili neadekvatan tip dlake) koriste se druge tehnike kao što je fotodinamička epilacija korištenjem fotosenzibilizatora koji djeluje citotoksično kemijskim putem.